Consortiumbijeenkomst WOODED bij RIBO in Hengelo

Op 15 oktober 2025 kwam het consortium van het onderzoeksprogramma WOODED samen bij RIBO in Hengelo. De bijeenkomst stond in het teken van samenwerking, kennisdeling en de verdere ontwikkeling van efficiënte productie en toepassing van functioneel hout in de bouwsector.

WOODED richt zich op het verduurzamen van de bouw door het stimuleren van het gebruik van hout. Niet alleen in nieuwbouwprojecten, maar ook door nieuwe toepassingen en hergebruiksmogelijkheden te vinden. Het programma draagt bij aan het verminderen van CO₂- en stikstofuitstoot, het verhogen van productiviteit in de bouw en het verlengen van de levensduur van gebouwen. Binnen het project werken Hogeschool Saxion, Van Hall Larenstein en Hogeschool Utrecht samen met diverse bedrijven aan een toekomstbestendige houtketen – van bosbeheer tot hergebruik.

Van kennis delen naar kennis ontwikkelen

Christian Struck, lector Sustainable Building Technology aan Saxion, opende de bijeenkomst met een toelichting op de gezamenlijke ambitie:

“We willen bijdragen aan de energie- en grondstoffentransitie, de Nederlandse houtketen versterken en houtbouw verankeren in onderwijs, beleid en praktijk. Alleen door kennis te bundelen, kunnen we echt impact maken.”

Tijdens de bijeenkomst werden de resultaten van een kennisinventarisatie binnen het consortium besproken. De eerste analyse laat zien dat vooral op het gebied van toepassing van hout veel kennis aanwezig is. De komende periode wordt ingezet op het documenteren van bestaande kennis, het stimuleren van onderwijs en het initiëren van nieuw onderzoek.

Juridische en praktische inzichten

Te gast bij deze consortium bijeenkomst was Bonny Heupers van Damsté Advocaten. Zij lichtte de juridische uitdagingen toe die ontstaan bij circulair bouwen met hout, bijvoorbeeld rond eigenaarschap, natrekking en verzekerbaarheid. Hoe zorg je ervoor dat hout na gebruik kan worden teruggenomen door de leverancier? En hoe borg je de kwaliteit en aansprakelijkheid bij hergebruik? Het zijn actuele vraagstukken die verdere samenwerking tussen juristen, verzekeraars en bouwpraktijk vragen.

Centrum Hout

Ook Erick de Munck van Centrum Hout deelde kennis over de rol van hout in de bouw, de invloed van Europese regelgeving en de manier waarop houtonderwijs in Nederland verder wordt versterkt. Centrum Hout is een brancheorganisatie die zich richt op het bevorderen van het gebruik van hout en houtproducten. Het is een initiatief van de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Houtondernemingen (VVNH) en het Platform Hout Nederland (PHN). Lees meer over Centrum Hout.

Themateams

In het tweede deel van de bijeenkomst gingen de partners in vier themateams aan de slag met concrete vervolgstappen:

  • Productie & verwerking – kennisontwikkeling en draagvlak voor houtproductie.
  • Bescherming – aandacht voor brandveiligheid, coatings en oppervlaktebehandeling.
  • Toepassing – docenten en studenten toerusten met actuele kennis en materialen.
  • Hergebruik – onderzoek naar classificatie, verbindingstechnieken en sterkte van hout in de tijd.

Praktijkvoorbeeld: uitbreiding van stichting RIBO met moderne houtskeletbouw

Alfred Evers van ROC van Twente vertelde over de uitbreiding van het praktijkcentrum van Stichting RIBO dat wordt gemaakt met moderne houtskeletbouw. Hij legde uit dat ze verschillende framespanten en gebinten moesten onderzoeken en testen voor dit project.

Alfred benadrukte dat houten materialen duurzaam en circulair zijn, maar zeker ook een uitdaging vormen, omdat het niet altijd in alle vormen en maten voorhanden is. Dat betekent dat men in de ontwerpfase al moet kijken naar wat er wel beschikbaar is en op basis daarvan moet het ontwerp tot stand komen.

Over WOODED

WOODED is een samenwerkingsprogramma van Hogeschool Saxion, Hogeschool Van Hall Larenstein en Hogeschool Utrecht, mogelijk gemaakt door de SPRONG-subsidie van het Regieorgaan SIA. Partners als Staatsbosbeheer, Centrum Hout en diverse bedrijven leveren een actieve bijdrage.

Meer weten? Neem contact op

Gerelateerde projecten

Lees het laatste nieuws